کلینیک بیش فعالی ، با متخصصین و مشاورین خبره، مشاوره بیش فعالی ارائه میدهد. برای استفاده از مشاوره کافیست دکمه زیر را لمس کنید:

مشاوره بیش فعالی

مصاحبه بالینی ابزاری است که به پزشکان ، روانشناسان و محققان در تشخیص دقیق انواع بیماری های روانی کمک می کند. دو نوع مصاحبه بالینی رایج در مشاوره بیش فعالی وجود دارد. مصاحبه های بالینی ساختار یافته و مصاحبه های تشخیصی بالینی.

مصاحبه های بالینی ساختار یافته

مصاحبه های بالینی ساختار یافته کاربردهای گوناگونی دارند، از جمله:

 • ارزیابی بیماران به منظور تشخیص بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات سلامت روان ، ویرایش پنجم (DSM-5)
 • تمرین دادن دانشجویانی که به حوزه بهداشت روانی می روند تا مصاحبه کنندگان بهتری شوند
 • تحقیق برای مطالعه گروه های خاصی از افراد که همه علائم مشابه بالینی را دارند

مصاحبه بالینی ساختار یافته همچنین می تواند تعیین کند که آیا بیش از یک بیماری دارید یا خیر. این مصاحبه ها حاوی سوالات استانداردی هستند تا اطمینان حاصل شود که با هر بیمار به همان شیوه مصاحبه می شود.

از آنجا که بسیاری از سوالات مربوط به معیارهای تشخیصی ذهنی هستند (برای مثال ، در مقایسه با تعداد آزمایش خون که ممکن است برای تشخیص یک اختلال جسمی استفاده شود). یک راهنمای استاندارد مانند مصاحبه های بالینی ساختار یافته کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که مطالعات در حال بررسی افرادی هستند که علائم عمومی مشابهی دارند.

یک مصاحبه بالینی ساختار یافته ، تشخیص عمدتاً ذهنی را کمی عینی تر میکند.

مشاوره بیش فعالی
مشاوره بیش فعالی

انواع سوالات در مشاوره بیش فعالی

سوالات مربوط از پرسش در مورد خانواده و سابقه پزشکی گرفته تا بیماری ها و مشکلات فعلی شما. همچنین ماهیت ، شدت و مدت علائمی که تجربه کرده اید. سوالات بسیار دقیق و مشخص می شوند ، و همه سوالات نیاز به پاسخ دارند. برای مثال سوالات مربوط به مشاوره بیش فعالی عبارتند از:

 • آیا محرک ها حواس شما را پرت میکنند؟
 • آیا زیاد وسایل خود را جا میگذارید؟
 • آیا تحمل انتظار کشیدن را ندارید؟

و سوالاتی از این قبیل.

بسته به شدت و نوع علائم شما ، انجام مصاحبه بالینی ساختار یافته از 15 دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد.

مصاحبه های تشخیصی بالینی

یکی دیگر از روشهای معتبر برای ارزیابی و یا تشخیص بیماری روانی استفاده از مصاحبه تشخیصی بالینی (CDI) است. CDI ها از این جهت متفاوت هستند که شامل گفتگو یا روایت بین متخصص سلامت روان و بیمار به جای لیستی از سوالات استاندارد مانند روش قبل می شود.

مصاحبه تشخیصی بالینی حدود دو ساعت و نیم طول می کشد و متخصص بهداشت روانی که مصاحبه را انجام می دهد ، احتمالاً هنگام صحبت یادداشت برداری می کند. همچنین ممکن است از یک چک لیست علائم به همراه CDI برای تشخیص بیش فعالی (برای مثال) استفاده شود.

انواع سوالات در مصاحبه های تشخیصی بالینی

سوالات در طول مصاحبه های تشخیصی بالینی بسیار گسترده تر است و برای ارائه جزئیات به شما اجازه می دهد. نمونه سوالات عبارتند از:

 • دوران کودکی شما چگونه بود؟
 • رابطه شما با مادر/پدر/خواهر و برادرتان چگونه است؟
 • مدرسه برای شما چگونه بود؟
 • در دوران کودکی چه نوع دوستی هایی داشتید؟
 • روابط عاشقانه شما چگونه بوده است؟
 • شغل شما چیست و چه مدت است در آن هستید؟
مشاوره بیش فعالی
مشاوره بیش فعالی

مقایسه دو روش در مشاوره بیش فعالی

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که کدام یکی از روش های مصاحبه بهتر از روش دیگر است؟

در واقع ، یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که هر دو روش مصاحبه به یک اندازه معتبر و مفید هستند. اینکه کدام روش را یک پزشک یا روانشناس استفاده می کند به احتمال زیاد به استاندارد سازمان و یا ترجیحات شخصی وی بستگی دارد.

بسیار مهم است که از یک روش تشخیصی، کامل استفاده شود . صرف نظر از اینکه کدام روش مصاحبه را درمانگر شما در مشاوره بیش فعالی استفاده میکند.

اغلب ، تشخیص سلامت روان بدون کمک این ابزارها انجام می شود. با اطلاعات موجود در اینترنت. در این حالت مردم به طور فزاینده ای شرایط سلامت روانی خود را تشخیص می دهند. و با کمبود ارائه دهندگان سلامت روان (به علاوه محدودیت در زمان و هزینه های پرداخت شده توسط پرداخت کنندگان شخص ثالث) ، این مرحله گاهی به طور نامناسب ساده و غیر حرفه ای می شود.

سخن آخر در مشاوره بیش فعالی

با توجه به تأثیر زیادی که بیش فعالی و سایر اختلالات سلامت روان می توانند بر زندگی فرد داشته باشند ، ضروری است که از این مصاحبه های تشخیصی اولیه (مانند مشاوره بیش فعالی) صرفنظر نشود. ایجاد یک تشخیص دقیق در تعیین نوع درمانها و درمانهایی که در مطالعات بالینی برای آن تشخیص خاص موثرتر بوده اند بسیار مفید است.

همچنین انجام این مصاحبه ها برای بدست آوردن مبنایی مبنی بر میزان تداخل این وضعیت در زندگی شما بسیار مهم است. پیشرفت در سلامت روان گاهی اوقات آهسته است و اغلب از مسیر ضرب المثل سه گام به جلو و دو گام به عقب پیروی می کند. چیزی که در کوچینگ بیش فعالی بیشتر دیده میشود.

درک دقیق آنچه که در زمان تشخیص دادن با آن کنار آمده اید می تواند به درمانگر شما کمک کند تا تشخیص دهد که برنامه درمانی فعلی شما موثر است یا اینکه رویکرد متفاوتی مورد نیاز است.