قرص کلونیدین بیش فعالی

کلونیدین بیش فعالی : قرص کلونیدین ، که با نام تجاری Catapres فروخته می شود ، دارویی است که برای درمان فشار خون بالا ، اختلال بیش فعالی/نقص توجه ، ترک دارو (الکل ، تریاک یا سیگار) ، برافروختگی یائسگی ، اسهال ، اسپاسم و برخی شرایط دردآور استفاده می شود. این دارو به صورت خوراکی ، تزریقی یا به عنوان وصله پوستی استفاده می شود. شروع اثر دارو معمولاً در عرض یک ساعت است و اثرات آن بر فشار خون تا هشت ساعت ادامه دارد. این یک آگونیست α2 آدرنرژیک است.عوارض جانبی شایع عبارتند از: خشکی دهان ، سرگیجه ، سردرد ، افت فشار خون و خواب آلودگی. عوارض جانبی شدید ممکن است شامل توهم ، آریتمی قلبی و گیجی شود. اگر دارو به سرعت متوقف شود ، ممکن است عوارض ترک دارو رخ دهد. استفاده از این دارو در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود.

قرص کلونیدین

کلونیدین با تحریک گیرنده های α2 در مغز ، فشار خون را کاهش می دهد ، که منجر به آرامش بسیاری از عروق می شود. کلونیدین در سال 1961 ثبت شد و در سال 1966 مورد استفاده پزشکی قرار گرفت. این دارو به عنوان یک داروی عمومی موجود است. در سال 2018 ، این دارو با بیش از 11 میلیون نسخه ، هفتاد و پنجمین داروی رایج در آمریکا بود. Clonidine ممکن است علائم اختلال نقص توجه و بیش فعالی را در برخی افراد بهبود بخشد اما عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند و اثر مفید آن کم است. در استرالیا ، کلونیدین برای ADHD توسط TGA مورد استفاده قرار می گیرد اما مورد تأیید نیست. کلونیدین ، همراه با متیل فنیدات (ریتالین) ، برای درمان ADHD مورد مطالعه قرار گرفته است. در حالی که کلونیدین  به اندازه متیل فنیدات در درمان ADHD موثر نیست ، اما کمی فایده ای دارد.
قرص کلونیدین بیش فعالی

کلونیدین بیش فعالی

افراد معمولاً از داروهای محرک استفاده می کنند و فقط در صورت مشاهده عوارض جانبی ، از داروهای غیر محرک استفاده می کنند. با این حال ، پزشکان ممکن است به افرادی که علائم شدید دارند توصیه کنند از داروهای غیر محرک در ترکیب با محرک استفاده کنند. کلونیدین یک داروی بیش فعالی غیر محرک است که ممکن است پزشک برای کاهش فشار خون تجویز کند. در حال حاضر ، محققان هنوز دقیقاً مطمئن نیستند که کلونیدین چگونه به مدیریت علائم ADHD کمک می کند. در این مقاله ، ما کلونیدین را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم و مزایا و خطرات مصرف این دارو برای درمان ADHD را بررسی میکنیم. افراد مبتلا به ADHD می توانند درمان کلونیدین را به صورت خوراکی یا از طریق وصله دریافت کنند. Clonidine خوراکی در قرص های سریع رهش و آهسته رهش در دسترس است.

قرص کلونیدین: عوارض

عوارض جانبی احتمالی Clonidine عبارتند از: خشکی دهان، سرگیجه، یبوست، فشار خون پایین، کند شدن ضربان قلب، خواب آلودگی، عکس العمل های آلرژیتیک و مشکلات قلبی. عوارض جانبی ممکن است در افرادی که به دارو حساس هستند یا دوز بیشتری مصرف می کنند بیشتر باشد. با توجه به این واقعیت که کلونیدین می تواند فشار خون را کاهش دهد ، ممکن است فرد نیاز به کنترل فشار خون خود داشته باشد. همچنین توصیه نمی شود که افراد مصرف ناگهانی Clonidine را متوقف کنند. افرادی که مایل به توقف هستند باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند و دوز را به آرامی کاهش دهند تا از عوارض ناشی از ترک دارو جلوگیری کنند.

قرص کلونیدین بیش فعالی
قرص کلونیدین بیش فعالی

مکانیزم اثر کلونیدین بیش فعالی

در زمینه اختلال بیش فعالی با نقص توجه (ADHD) ، مکانیسم مولکولی عمل کلونیدین به دلیل آگونیسم آن در گیرنده آدرنرژیک alpha-2A ، زیرگروه گیرنده آدرنرژیک که عمدتا در مغز یافت می شود ، رخ می دهد. در مغز ، گیرنده های آدرنرژیک alpha-2A در قشر پیش پیشانی (PFC) و سایر مناطق یافت می شوند. گیرنده های آدرنرژیک alpha-2A در شکاف پیش سیناپسی یک نورون مشخص یافت می شوند و هنگامی که توسط یک آگونیست فعال می شوند ، تأثیر بر روی نورون های پایین دست مهاری است. این مهار با جلوگیری از ترشح انتقال دهنده عصبی نوراپی نفرین انجام می شود. بنابراین ، کلونیدین با جلوگیری از ترشح نوراپی نفرین ، عمل نورون های پایین دست را مهار می کند. قرص کلونیدین همچنین می تواند در ترکیب با داروهای محرک مفید باشد. برخی از مطالعات نشان می دهد که Clonidine آرام بخش تر از گوانفاسین است.

ارائه ای از کلینیک بیش فعالی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *