علت بوجود آمدن بیش فعالی

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) حدود 1 تا 3 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. سطح بالایی از چند اختلالی با مشکلات رشد نیز با این اختلال همراه است. ADHD اختلالی بسیار وراثتی است ، اگرچه هیچ عامل واحدی وجود ندارد و عوامل غیر ارثی نیز در علت شناسی آن نقش دارند. به نظر می رسد عوامل خطر زای ژنتیکی و محیطی با طیف وسیعی از پیامدهای عصبی مرتبط هستند. شواهد تا کنون نشان می دهد که انواع ژن های نادر و متعدد به احتمال زیاد در ADHD نقش دارند. ADHD به نظر می رسد در نوزادان کم وزن و نوزادان نارس و کسانی که در معرض سختی های استثنایی اولیه قرار دارند شایع تر است. در این مقاله به صورت خلاصه علت بوجود آمدن بیش فعالی را بررسی میکنیم.

علت بوجود آمدن بیش فعالی

ADHD ، مانند سایر اختلالات شایع پزشکی و روانپزشکی (به عنوان مثال ، آسم و اسکیزوفرنی) ، تحت تأثیر ژن های متعدد ، عوامل غیر ارثی و تداخل آنها قرار دارد. هیچ دلیل واحدی برای علت بوجود آمدن بیش فعالی وجود ندارد و قرار گرفتن در معرض یک عامل خطر لزوماً منجر به این اختلال نمی شود. همچنین ، عوامل خطری که به منشأ ADHD کمک می کنند ، لزوماً با عوامل موثر بر روند و پیامدهای آن یکسان نیستند. یک پیچیدگی دیگر این است که عوامل ژنتیکی می توانند از طریق تعامل با عوامل محیطی، اثرات خطر غیرمستقیم را اعمال کنند. ژن ها می توانند حساسیت به خطرات محیطی (تعامل ژن و محیط) را تغییر دهند( به عنوان مثال ، سموم محیطی یا ناملایمات روانی اجتماعی). این بدان معناست که اثرات خطر محیطی و ژنتیکی را نمی توان کاملاً متمایز در نظر گرفت.

ژنتیک

مطالعات ژنتیکی تازه شروع به شناسایی ژن های مرتبط با ADHD کرده است. علاوه بر تحقیقات ژنتیکی مولکولی ، مؤلفه ارثی بودن این بیماری توسط مطالعات مختلف روی خانواده ها تایید شده است. به عنوان مثال ، یک مطالعه نشان داد که بیش از 25 درصد از اقوام خانواده هایی که دارای کودک مبتلا به ADHD هستند نیز به این بیماری مبتلا بودند. این میزان بسیار بیشتر از خانواده هایی است که دارای فرزند ADHD نبوده اند. همچنین ، مطالعات دوقلو ها نشان داده است که 82 درصد احتمال دارد که دوقلوهای همسان در صورت بیش فعال بودن یکی از آنها ، دیگری نیز بیشفعال بشود. در حالی که در بین دوقلوهای غیر همسان این احتمال 38 درصد دارد. پس علت بوجود آمدن بیش فعالی را انگار باید در ژنتیک بررس کرد. عاملی که پررنگ تر از باقی عوامل که به آنها خواهیم پرداخت به نظر میرسد.

علت بوجود آمدن بیش فعالی
علت بوجود آمدن بیش فعالی

سموم ، علت بوجود آمدن بیش فعالی است

قرار گرفتن در معرض سرب (حتی مقدار کم) می تواند منجر به بیش فعالی و نقص توجه شود. سرب را می توان در مکان های مختلف یافت ، مانند رنگ خانه هایی که قدیمی هستند. همچنین قبلاً در بنزین نیز سرب وجود داشت. سلامت و عادات مادر در دوران بارداری نیز می تواند در ایجاد ADHD نقش داشته باشد. تغذیه نامناسب و عفونت در دوران بارداری می تواند علت بوجود آمدن بیش فعالی باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که می گوید استفاده از مواد مخدر در دوران بارداری خطر ابتلا به نقص توجه در کودک را افزایش می دهد. تحقیقات می گویند: “مطالعه ای که در سال 2018 در Pediatrics منتشر شد نشان داد که بین سیگار کشیدن در دوران بارداری و احتمال ابتلا به ADHD در کودک رابطه معنا داری وجود دارد. خطر ADHD در کودکانی که مادران آنها سیگاری های شدید بودند بیشتر بوده است”

دیگر دلایل

برخی از مطالعات بیان کرده اند مادرانی که در دوران بارداری مشروب می نوشند ، بیشتر دارای فرزندان بیش فعال هستند. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که “استفاده از حداقل چهار نوشیدنی یا استفاده منظم از دوزهای متوسط و بالای الکل در دوران بارداری با افزایش قابل توجه شانس بیش فعال شدن کودک بعدی مرتبط است. با این حال ، یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که هیچ ارتباطی بین استفاده از الکل در هنگام بارداری و بیش فعال شدن بچه وجود ندارد. این مطالعه نشان داد که اگر مادران از الکل استفاده کنند ، ممکن است برخی علائم ADHD در کودکان ایجاد شود ، اما لزوماً برای تشخیص ADHD واجد شرایط نیستند. بیماری هایی مانند مننژیت یا انسفالیت نیز می تواند علت بوجود آمدن بیش فعالی باشند. درصد کمی از مردم علائم ADHD را در نتیجه آسیب مغزی اولیه نشان می دهند.

خوردن شکر علت بوجود آمدن بیش فعالی نیست

تعدادی افسانه در مورد منشاء ADHD وجود دارد. در دهه های گذشته یک نظریه رایج وجود داشت که برخی غذاها و شکر می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. با این حال ، محققان در ارتباط این مواد با رفتارها و توانایی یادگیری کودکان تردید دارند. تحقیقات همچنین این ایده را رد میکنند که هورمون ها یا سیستم دهلیزی (بخشی از مغز که بر تعادل تأثیر می گذارد) مربوط به بیش فعالی یا ADHD است. شاید رایج ترین افسانه این باشد که ADHD ناشی از فرزندپروری ضعیف یا محیط خانوادگی دشوار است. عدم رعایت نظم و انضباط یا استفاده زیاد از تلویزیون ، بازی های ویدئویی یا استفاده از اینترنت می تواند دلیل این وضعیت باشد. اگرچه عوامل محیطی مانند شیوه فرزندپروری و عوامل استرس زا در خانواده می توانند بر شدت علائم و سطح اختلال تأثیر بگذارند ، اما علت بوجود آمدن بیش فعالی نمی شود.

 

مطلب قبلی : کلونیدین بیش فعالی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *