ضریب هوشی کودکان بیش فعال

اختلال بیش فعالی/کمبود توجه (ADHD) شایع ترین اختلال عصبی رفتاری است که در کودکان دیده می شود . علائم ممکن است مزمن باشند و تا بزرگسالی ادامه یابند. ADHD یک نگرانی مهم و پرهزینه برای سلامت عمومی است. کودکان مبتلا به ADHD اغلب دارای اختلالات روانپزشکی همراه با ناتوانی های یادگیری و سوء مصرف مواد هستند مانند جمعیت عمومی، کودکان مبتلا به ADHD ممکن است طیف وسیعی از توانایی های شناختی را نیز داشته باشند. طبق گزارشات، تاخیر رشدی و ناتوانی ذهنی مرزی تا خفیف در کودکان بیش فعال بیشتر دیده میشود. همچنین گزارشی که در سال 2004 در مورد ضریب هوشی کودکان بیش فعال انجام شده است. نتیجه این گزارش این است که کودکان مبتلا به ADHD نسبت به کودکان بدون این اختلال از ضریب هوشی کمتری (9 امتیاز) برخوردارند. اما این گزارش چقدر درست است ؟! برای بررسی صحت این گزارش تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

ضریب هوشی کودکان بیش فعال
ضریب هوشی کودکان بیش فعال

ضریب هوشی کودکان بیش فعال

تحقیقات در مورد ضریب هوشی کودکان بیش فعال در جمعیت ADHD منطقه ای مورد بحث است. مطالب منتشر شده مربوط به موضوع در درجه اول از گزارش های موردی و مشاهدات تشکیل شده است. مطالعات قبلی نشان داده است که تشخیص نادرست ADHD در کودکان با استعداد یک نگرانی بر حق است. به گفته دکترLovecky et. ، تشخیص نادرست ADHD می تواند در دو جهت رخ دهد: کودکان تیز هوش با انرژی زیاد را می توان دارای ADHD دانست، به ویژه آن دسته از کودکانی که تحریک تحصیلی کمی دریافت می کنند یا اصلاً تحریک نمی شوند. از طرف دیگر، برخی از کودکان با استعداد مبتلا به بیش فعالی/نقص توجه که می توانند برای مدت طولانی بر روی درسهای مورد علاقه (حالت هایپر فوکوس) تمرکز کنند، ممکن است مبتلا به ADHD تشخیص داده نشوند. به نظر می رسد ADHD می تواند تشخیص درستی در کودکان با بهره هوشی بالا باشد.

بیش فعالی و موفقیت کم

گزارش شده است که ویژگی های ADHD در کودکان با بهره هوشی بالا منعکس کننده ویژگی های کودکان با بهره هوشی متوسط است. میزان تداوم بیش فعالی بین گروه‌ های IQ بالا و IQ متوسط مشابه گزارش شده است. علاوه بر این، مشخص شده است که بیماری ‌های روانپزشکی و اختلالات عملکردی با گذشت زمان ادامه می یابد. تأثیر عملکردی ADHD در یک کودک با ضریب هوشی بالا ممکن است با پیشرفت کودک در کلاس های بعدی در مدرسه مشهود تر شود، که شاید منجر به شناسایی دیرهنگام این زیر گروه بیشفعال شود. در بررسی ضریب هوشی کودکان بیش فعال در محیط مدرسه، مشاهده شده است که کودکان تیز هوش مبتلا به ADHD ممکن است در معرض موفقیت کم باشند. زیرا ممکن است از تفسیر نادرست از توانایی ها و استعدادهای خود ناامید شوند. هدف از مطالعه ما افزودن به مطالعات در مورد بیش فعالی است. تحقیقاتی نه چندان کافی.

ضریب هوشی کودکان بیش فعال
ضریب هوشی کودکان بیش فعال

جدیدترین تحقیق در مورد ضریب هوشی کودکان بیش فعال

در این قسمت تحقیقی که آژانس تحقیقات پزشکی آمریکا در مورد ضریب هوشی کودکان بیش فعال انجام داده است را بررسی میکنیم. از میان 379 مورد مبتلا به اختلال نقص توجه، 370 (97.6٪) نفر اجازه دادند که سوابق آنها در این مطالعه گنجانده شود. از میان این 370 آزمودنی، 331 نفر (5/89 درصد) نمرات IQ خود را که بین سنین 6 تا 18 سال انجام شده بود، ثبت کردند. بر اساس این نمرات، 34 نفر در گروه هوش بالا، 276 نفر در گروه هوش طبیعی و 21 نفر در گروه هوش پایین قرار گرفتند. بر اساس این نمرات، 34 نفر در گروه هوش بالا، 276 نفر (اکثریت ) در گروه هوش طبیعی و 21 نفر در گروه هوش پایین قرار گرفتند. برای درک بیشتر تشخیص، درمان و پیامدهای این اختلال عصبی رشدی، مطالعات نمونه‌ های مبتنی بر جمعیت و غیر بالینی کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی ضروری است.

پیشینه این تحقیق

این مطالعه منحصر به فرد در مورد ضریب هوشی کودکان بیش فعال شامل اطلاعاتی از سوابق پزشکی و مدرسه از همه افراد در این گروه سنی بود. این اطلاعات جامع به ما این امکان را داد که در مورد وقوع اختلالات روانپزشکی، سوء مصرف مواد و مشکلات مدرسه برای همه موارد بیش فعال در این گروه سنی گزارش تهیه کنیم. آزمودنی ها از دوران کودکی تا نوجوانی به صورت طولی دنبال شدند. طبق دانسته های ما، این اولین مطالعه اپیدمیولوژیک است که داده‌‌هایی را در مورد کودکان مبتلا به ADHD در سراسر طیف توانایی شناختی ارائه می‌‌کند. در مطالعه ، از نتایج آزمون‌‌های IQ به‌‌صورت جداگانه برای قرار دادن موارد ADHD در زیر گروه‌‌های IQ بالا، نرمال یا پایین استفاده کردیم. هر آزمونی که پس از شش سالگی و قبل از سن هجده سالگی تکمیل شده بود در نظر گرفته شد. همچنین اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) نیز بررسیشد.

ضریب هوشی کودکان بیش فعال
ضریب هوشی کودکان بیش فعال

آیا واقعا ضریب هوشی کودکان بیش فعال متفاوت است ؟

بسیاری از منابع، از جمله تحقیق بالا ضریب هوشی کودکان بیش فعال را متفاوت نمیبینند. ADHD می تواند بر توانایی فرد برای عملکرد در محل کار یا مدرسه تأثیر بگذارد. این می تواند انجام برخی از وظایف روزمره را برای آنها بسیار دشوار کند، که می تواند باعث شود افراد دیگر باور کنند که افراد مبتلا به بیش فعالی/نقص توجه ضریب هوشی پایین تری دارند. از سوی دیگر، یک فرد مبتلا به ADHD ممکن است تمرکز بیش از حد را نیز تجربه کند. این علامت حالت تثبیت بر چیزی است که برای شخص مورد علاقه است. به عنوان مثال، آنها ممکن است تمرکز شدیدی روی کارهایی که از انجام آنها لذت می برند نشان دهند. این ممکن است باعث شود که آنها در برخی از فعالیت های مدرسه یا کاری توانمندتر به نظر برسند و ممکن است برخی افراد را به این باور برساند که بهره هوشی بالاتری دارند.

آخرین تحقیق

مطالعه دیگری به بررسی تفاوت های اختلال شناختی بین افراد با ضریب هوشی بالا که ADHD داشتند یا نداشتند، پرداخت. این نشان داد که افراد با بهره هوشی بالا و بیش فعالی، بیشتر احتمال دارد که عملکرد شناختی پایین تری داشته باشند. با این حال، این مطالعه از هیچ گروه کنترل دیگری استفاده نکرد، بنابراین این نتایج قطعی نیستند. یکی دیگر از دلایل بالقوه ای که بسیاری از مردم به ارتباط بین IQ و بیش فعالی/نقص توجه اعتقاد دارند، فرآیند تشخیص است. یک روانشناس یا سایر متخصصان ADHD را بر اساس مشاهده طولانی مدت علائم احتمالی تشخیص می دهند. از این مشاهدات طولانی مدت، ممکن است به نظر برسد که فرد دارای ضریب هوشی بالاتر از حد متوسط است زیرا روی کار مدرسه خود تمرکز می کند. به همین ترتیب، ممکن است به نظر برسد که ضریب هوشی کمتر از متوسط دارند زیرا تمرکز بر روی مدرسه برایشان مشکل است.

ضریب هوشی کودکان بیش فعال
ضریب هوشی کودکان بیش فعال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *