دارو برای بچه های بیش فعال

دارو برای بچه های بیش فعال تقریبا ضروری است. زیرا دارو می تواند به اکثر افراد مبتلا به بیش فعالی یا نقص توجه کمک کند تا مدت بیشتری تمرکز کنند، بهتر گوش کنند و کمتر بیقرار شوند.

 

دارو برای بچه های بیش فعال

داشتن بیش فعالی و نقص توجه برای اکثر خانواده ها، این به معنای آغاز یک سفر طولانی در دنیای داروسازی است. داروها بهترین روش کنترل برای بیش فعالی و نقص توجه هستند و برای 80 درصد از کودکان مبتلا به این اختلال مؤثرند. اما بسیاری از والدین نگران عوارض جانبی دارو برای بچه های بیش فعال هستند و می‌ خواهند قبل از اینکه فرزند خود را تحت دارو قرار دهند، تمام گزینه ‌های دیگر را بررسی کنند. البته آکادمی اطفال آمریکا معتقد است سن شروع دارو باید شش سالگی باشد. اما در شرایطی که بیش فعالی و نقص توجه فرزند شما باعث مختل شدن جنبه ای از زندگی شود، دارو درمانی امری ضروری است. ریچارد گالاگر، پزشک مؤسسه نقص توجه بیش فعالی و اختلالات رفتاری در مرکز مطالعات کودک NYU معتقد است :

موفق ترین درمان برای بیش فعالی و نقص توجه، ترکیبی از داروها و مدیریت رفتار است

 

کمک دیگران

والدین و معلمان، نقش مهمی در کمک به کودک برای یادگیری تشخیص و تنظیم رفتار خود دارند. برای والدین، این به معنای ایجاد اهداف کوچک و قابل کنترل برای فرزندشان است. مانند نشستن به مدت 10 دقیقه پشت میز شام و سپس دادن جایزه برای تشویق. همچنین برای معلم مفید است که روزانه یک «کارت گزارش» به خانه بفرستد. این کار به والدین اجازه میدهد بدانند آیا کودک در آن روز به اهداف رفتاری خود در مدرسه رسیده است یا خیر. پسر سونیا، یکی از مراجعین مجله بیش فعالی ایران از دوران جوانی در مدرسه هر 20 دقیقه با سه هدف نمره می گرفت. نشستن، سر کار فعلی ماندن و احترام گذاشتن به دیگران. پاداش او برای دستیابی به اهداف، فوتبال بازی کردن بیشتر در روز بعد بود. پس در نظر بگیرید که دارو برای بچه های بیش فعال نیاز به حمایت های ثانویه هم دارد.

دارو برای بچه های بیش فعال
دارو برای بچه های بیش فعال

رایج ترین دارو برای بچه های بیش فعال

متیل فنیدیت رایج ترین داروی مورد استفاده برای بیش فعالی و نقص توجه است. دارویی که نام تجاری آن ریتالین است. این قرص به یک رده دارویی به نام محرک ها تعلق دارد. داروهایی که با افزایش فعالیت در مغز، به ویژه در مناطقی که در کنترل توجه و رفتار نقش دارند، کار می کنند. این دارو ممکن است به بزرگسالان، نوجوانان و کودکان بالای 5 سال مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه ارائه شود. عوارض جانبی معمول قرص ریتالین شامل این موارد هستند: افزایش اندک فشار خون و ضربان قلب. از دست دادن اشتها، که می تواند منجر به کاهش وزن یا افزایش وزن ضعیف شود و مشکل در خواب. دارو برای بچه های بیش فعال عمدتا بی ضرر هستند. به شرطی که آنها تا به حال واکنش آلرژیک به ریتالین یا هر داروی دیگری نداشته باشند. همچنین اگر آنها مشکلات قلبی دارند نیز توصیه نمیشود.

ویاس

ویاس یک درمان یک بار در روز برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه است. این دارو روی مغز عمل می کند تا سطح دو انتقال دهنده عصبی را افزایش دهد. دوپامین و نوراپی نفرین. این عمل به نوبه خود تمرکز و توجه را بهبود می بخشد و تکانشگری و فعالیت زیاد را کاهش می دهد. قبل از تجویز، پزشک کودک شما باید اطمینان حاصل کند که کودک شما هیچ گونه شرایط سلامتی قبلی ندارد. شرایطی مثل : سابقه خانوادگی آریتمی بطنی (ضربان نامنظم قلب) یا مرگ ناگهانی. آب مروارید. پر کاری تیروئید. فشار خون متوسط تا شدید. عوارض جانبی ویاس مشابه سایر محرک های بیش فعالی و نقص توجه است و می تواند شامل این موارد باشد: درد شکمی. یبوست. کاهش اشتها. اسهال و تحریک و احتقان تنفسی.

دارو برای بچه های بیش فعال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *