بولت ژورنال چیست ؟

بولت ژورنال (گاهی اوقات به عنوان BuJo شناخته می شود) روشی برای سازماندهی شخصی است که توسط رایدر کارول طراحی شده است. این سیستم زمان ‌بندی، یادآوری ‌ها، فهرست کارها، طوفان فکری و سایر وظایف شخصی را در یک دفترچه سازماندهی می ‌کند. نام “بولت ژورنال” از استفاده از نقاط گلوله ای (●) برای ثبت اطلاعات گرفته شده است. البته این نام تا حدی از استفاده از ژورنال های نقطه ای نیز ناشی می شود که با استفاده از نقاط به جای خطوط، شبکه بندی می شوند. این سیستم برای اولین بار در سال 2013 برای عموم به اشتراک گذاشته شد. این روش به یک سیستم محبوب تبدیل شد و توجه قابل ملاحظه ای را درInstagram، Facebook، YouTube و Pinterest به خود جلب کرد. بولت ژورنال ها معمولاً دست نویس هستند و در دفترچه طراحی میشوند. اما ابزارهای اصلی بولت ژورنال چیست ؟ در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

بولت ژورنال چیست
بولت ژورنال چیست

اجزای بولت ژورنال

ابزارهای یک بولت ژورنال چیست؟ یک فهرست، ورود سریع، شرح کارها، مجموعه ها و کوچ. فهرست مانند نمایه یک کتاب یا فهرست مطالب عمل می کند که به مکان قرار گرفتن اطلاعات در مورد موضوعات مختلف اشاره می کند. ورود سریع از سیستمی از نمادها (مانند خط تیره، ستاره، دایره و غیره) برای ساده کردن، مخفف کردن و سازماندهی اطلاعات استفاده می کند. این نمادها را می توان در یک کلید توضیح داد که معمولاً در ژورنال قرار دارد. اطلاعات را می توان به وظایف، رویدادها، یادداشت ها و دسته های دیگر تقسیم کرد. شرح کارها فهرست ‌هایی هستند که در مقیاس ‌های زمانی مختلف، از جمله گزارش ‌های روزانه، هفتگی و ماهانه سازمان‌ دهی شده‌ اند. شرح کارها اغلبSpread یا منتشر شده نامیده می شوند، زیرا معمولاً در دو صفحه مجاور پخش می شوند. اما دو ابزار دیگر بولت ژورنال باقی ماند که در ادامه آن ها را میخوانیم.

کوچ در بولت ژورنال چیست ؟

مجموعه ‌ها بخش عمده ‌ای از یک بولت ژورنال را تشکیل می ‌دهند و اطلاعات را بر اساس محتوا سازمان ‌دهی می ‌کنند . اینها می‌ توانند سیاهه‌ ها، فهرست ‌ها، ردیاب‌ ها و غیره باشند. سایر مجموعه ‌های محبوب شامل ردیاب‌ های عادت و خلق و خو، ردیاب‌ های تناسب اندام یا رژیم غذایی، فهرست کتاب‌ هایی برای خواندن، فیلم هایی برای دیدن، رستوران ‌هایی که باید امتحان کنید و غیره هستند. اما کوچ در بولت ژورنال چیست؟ کوچ، عمل به ‌روز رسانی دوره ‌ای فهرست ‌ها به فهرست‌ های جدید است، مانند حمل کارهای ناتمام از گزارش یک ماه به گزارش ماه دیگر. این به کاربران کمک می ‌کند تا سازماندهی شده، سازنده و در انجام وظایف خود مسئول باقی بمانند و به آن‌ ها اجازه می ‌دهد کارهایی را که باید انجام دهند و آنچه را که می ‌توان در حالت تعلیق قرار داد، اولویت ‌بندی کنند.

بولت ژورنال چیست
بولت ژورنال چیست

هدف بولت ژورنال

بولت ژورنال فقط به یک خودکار یا مداد و یک دفترچه مخصوص نیاز دارد. دفترچه های که به‌ صورت تجاری تولید می ‌شوند که برای bullet journaling طراحی شده ‌اند. کاربرانی که بر عنصر خلاق تمرکز می کنند ممکن است از لوازم مختلفی مثل خط کش، خودکار ها و نشانگرهای رنگی، مداد، برچسب، شابلون، نوار چسب و غیره نیز بهره بجویند. حال سوال اینجاست که هدف سیستم بولت ژورنال چیست؟ جواب اینست که ارائه چارچوبی برای کاربران برای برنامه ریزی زندگی و افزایش بهره وری. ذات سیستم bullet journaling انعطاف پذیری است . فضای زیادی برای کاربران وجود دارد تا سیستم را مطابق با نیازهای خود سفارشی کنند. طرفداران بولت ژورنال این سیستم را هم به عنوان یک روش برنامه ریزی موثر و هم به عنوان یک “خروجی خلاق” با تمرکز بر “سادگی و نظم” توصیف می کنند.

انواع بولت ژورنال

از زمان معرفی روش اصلی bullet journal، جامعه آنلاین این ژورنال را به همه سبک‌ های مختلف تبدیل کرده است: مینیمالیستی، هنری، doodle، فوق سازمان ‌یافته، و scrapbook و باقی سبک ها. طوری که دیگر نمیشود فهمید که سبک اصلی بولت ژورنال چیست. چیزی که سبک‌ ها را متمایز می‌ کند این است که صفحات چقدر دقیق هستند، چه از نظر محتوا یا ظاهر، و چه در نحوه برخورد کاربر با سیستم. به عنوان مثال، بولت ژورنال ممکن است برای عملکرد، سازماندهی یا به عنوان خروجی خلاقیت استفاده شود. بولت ژورنال دیجیتال نیز به ویژه در جامعه آنلاین رایج شده است. اگرچه Bullet Journal به طور سنتی با قلم و کاغذ انجام می شود، بسیاری از کاربران با استفاده از انواع برنامه های یادداشت برداری یا برنامه هایی که به طور خاص برای این سیستم دیجیتال طراحی شده اند، ژورنال دیجیتال ایجاد کرده اند. البته با چند تفاوت.

بولت ژورنال چیست
بولت ژورنال چیست

هدف بولت ژورنال چیست ؟

بولت ژورنال راهی برای برنامه ریزی بر اساس روز، هفته، ماه یا سال است. همچنین می توان از آن برای پیگیری پیشرفت کار نیز استفاده کرد. ممکن است این ژورنال به عنوان رسانه ای برای مدیتیشن نوشتاری و ترسیمی، به عنوان یک خروجی هنری و به عنوان یک دفتر خاطرات نیز عمل کند. بسیاری از مردم از کاربران اینستاگرامی الهام می گیرند که خلاقیت های خود را منتشر می کنند، به این امید که به دیگران الهام بخشند. برای کسانی که می خواهند در سطح دانشگاهی خود موفق باقی بمانند، اما دوست دارند به عنوان سرگرمی نقاشی کنند، این یک ترکیب عالی و آسان است. همچنین می توان از آن برای ردیابی ایده های مربوط به سلامت روان نیز استفاده کرد. این روش می تواند شامل انتشار با ردیاب های خلق و خو و عادت باشد. به شرطی که شخص بداند هدفش دقیقا از تکمیل بولت ژورنال چیست.