اختلال کندی سرعت شناختی

اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) ، یک سندرم مربوط به اختلال نقص توجه و بیش فعالی است. این اختلال اما از ADHD و ADD متمایز است. علائم معمولا عبارتند از خواب‌ آلودگی برجسته، مه‌ آلودگی ذهنی، کم ‌فعالی و کندی. همچنین خیره شدن مکرر، هوشیاری ناقص و سرعت کم کار کردن نیز از علائم هستند. این اختلال برای چندین دهه موضوع بحث و جدل بوده و بحث در مورد ماهیت آن هنوز ادامه دارد. اما اکنون واضح است که این مجموعه از علائم مهم هستند. زیرا به طور مستقل تأثیر منفی بر عملکرد شخص دارند. تاثیراتی مانند کاهش کیفیت زندگی، افزایش استرس، خودکشی و همچنین سطح تحصیلات و سطح اجتماعی-اقتصادی پایین تر از معمول. در ابتدا تصور می شد که SCT فقط در یک نفر از هر سه نفر مبتلا به اختلال بیش فعالی/کم توجهی رخ میدهد. اما مطالعات جدید آن را حتی در افراد بدون ADHD نشان میدهد.

اختلال کندی سرعت شناختی
اختلال کندی سرعت شناختی

اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی)

برخی از روانشناسان و روانپزشکان اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) را یک اختلال روانی جداگانه می دانند. دیگران آن را به کلی رد می کنند یا معتقدند که این یک گروه علامت مشخص در ADHD است (مانند بیش فعالی، تکانشگری یا بی توجهی). حتی ممکن است به عنوان یک مفهوم کلی که اختلالات روانپزشکی مختلف را در بر می گیرد (مثلاً مانند اختلالات عاطفی) در نظر گرفته شود. اگر این اختلال و ADHD با هم اتفاق بیفتند، مشکلات بیشتر می‌شوند: در مقایسه با افرادی که فقط به بیش فعالی مبتلا هستنئ ، بزرگسالانی که ترکیبی از هر دو را دارند بیشتر احتمال دارد که مجرد، بیکار یا ناتوان باشند. اما SCT به تنهایی نیز ممکن است رخ دهد و می‌تواند در محیط‌های آموزشی و شغلی کاملاً مخرب باشد. حتی اگر به اندازه ADHD آسیب‌ زا نباشد. برخی استفاده از اصطلاح اختلال کمبود تمرکز (CDD) را برای SCT پیشنهاد کرده‌اند.

نشانه های این اختلال

اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) را میتوان با علائم زیر تشریح کرد و توضیح داد:

 • مستعد رویا پردازی بودن
 • به راحتی گیج شدن یا تیره و تار شدن ذهن
 • دور شدن از واقعیت یا بی توجه به اطراف
 • جای دیگری بودن ذهن
 • به فضا خیره شدن
 • کم تحرک، یا حرکت های کند
 • بی حال یا کم انرژی شدن
 • مشکل در بیدار یا هوشیار ماندن
 • ظاهری خواب آلود یا خسته داشتن
 • در افکار خود گم شدن
 • بی تفاوت یا گوشه گیر شدن
 • رشته افکار یا جهت شناختی را از دست دادن
 • اطلاعات را با سرعت و دقت پردازش نکردن

بیش فعالی و این اختلال ممکن است به طور موازی در یک فرد وجود داشته باشند اما به تنهایی نیز رخ می دهد. با این حال، هنوز مشکل این است که برخی از افرادی که فقط SCT دارند ، با ارائه نشانه های به اشتباه بیش فعال تشخیص داده می شوند.

اختلال کندی سرعت شناختی
اختلال کندی سرعت شناختی

علل اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی)

بر خلاف ADHD، علل عمومی علائم اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) تقریبا ناشناخته است. اگرچه یک مطالعه اخیر روی دوقلوها نشان داد که به نظر می رسد این بیماری تقریباً به اندازه بیش فعالی/نقص توجه ارثی یا تحت تأثیر ژنتیک است. به این معنا که اکثریت تفاوت های افراد در این صفات در جمعیت ممکن است بیشتر به دلیل تنوع در ژن های آنها باشد. وراثت ‌پذیری علائم SCT در آن مطالعه فقط مقداری کمتر از علائم ADHD بود. بنابر این سهم آن تا حدودی بیشتر از تنوع صفت ناشی از رویدادهای محیطی منحصر به فرد بود. به عنوان مثال، در ADHD، سهم ژنتیکی در تفاوت ‌های فردی در معمولاً بین 75 تا 80 درصد است و ممکن است در برخی مطالعات به 90 درصد نیز برسد. این برای این اختلال ممکن است 50-60٪ باشد. در حال حاظر اطلاعات کمی در مورد نوروبیولوژی SCT وجود دارد.

درمان

درمان اختلال کندی سرعت شناختی (تنبلی شناختی) به خوبی بررسی نشده است. مطالعات اولیه دارویی فقط روی داروهای ADHD مثل متیل فنیدات (به عنوان مثالRitalin) یا کلونیدین (مطلب کلونیدین بیش فعالی را بخوانید) تحقیق کرده است. به نظر می رسد این تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد مبتلا به ADD (اختلال کمبود توجه) با بیش فعالی (ADHD) به خوبی در دوزهای متوسط یا بالا پاسخ مثبت می دهند. با این حال، درصد قابل ‌توجهی از کودکان مبتلا به ADD از ریتالین سود چندانی نبردند، و زمانی که سود بردند، با دوز بسیار کمتری بود. با این حال، یک مطالعه و تجزیه و تحلیل گذشته نگر از تاریخچه پزشکی نشان داده که وجود یا عدم وجود علائم SCT تفاوتی در پاسخ به متیل فنیدات در کودکان مبتلا به ADHD ایجاد نمی کند. اما این مطالعات به طور خاص اثر دارو را بر علائم SCT در کودکان بررسی نکرده است.

اختلال کندی سرعت شناختی
اختلال کندی سرعت شناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *